NF 7/2019, czyli w hołdzie Wielkim
Numer kupiłem po roku przerwy, po tym jak w mediach usłyszałem o śmierci Parowskiego i u Sapkowskiego.
Najbardziej podobało mi się opowiadanie „Sprzedawca Gołębi” Olejniczaka, dlatego, że to opowiadanie drogi (lubię takie), za umiejscowienie akcji i dosadny język. 🙂
Opowiadanie „Marsjański obelisk” także polecam.
1. „Sprzedawca Gołębi”, J. T. Olejniczak, opowiadanie drogi, którego akcja dzieje się w I wieku naszej ery, w czasach życia Piłata, Jezusa, w Jerozolimie. Główny bohater pod przebraniem w ukryciu, udaje się do Jerozolimy na polecenie swoich przełożonych. Jest przemoc, jest polityka i rzymski erotyzm…
Ocena: 1/2
* ”Rudy zaczyna się śmiać. Wstaje i klepie mnie po plecach: Owszem, to ten łysy. Ten, który kazał ci się rozebrać. Rozmawiałeś z Piłatem.” {*}
2. „Bohaterowie nie umierają nigdy”, P. Wanarska, opowiadanie zepsuł cytat na samym początku, który już na dzień dobry niepotrzebnie ujawnia ideę opowiadania. Cięty język, dobrz się czyta, ale takich opowiadań jest tysiące. Nic nowego. Ocena za debiut.
Ocena: 0.5/1
3. „Małpa i Dama”, N. Gaiman krótkie opowiadanie z morałem. W sam raz na lato i okres wakacji. Z truskawkami albo czereśniami zajadając.
* ”Siedziała wysoko nad nim, goła z owłosionym tyłkiem, twarz i piersi miała upaćkane lepkim czerwonym sokiem. Siedziała na śliwie i śmiała się w głos.”
Ocena: 0.1/1
4. „Reputacja”, K. Schroeder, kryptowaluty i rozterki moralne programisty, który wymyslił gwiicoina. Karl zna się na rzeczy.
Ocena: 1/2
* ”Cała aktywność jest zaszyfrowana za pomocą tak zwanego FHE. Fully homo-coś tam encryption. Przed uploadem każda kolejna klatka jest zaszyfrowana w kamerze za pomocą klucza. Żeby ją odczytać, potrzeba co najmniej trójki ludzi. W tym chyba mnie.”
5. „Marsjański obelisk”, L. Nagata 80-letnia Susannah, architekt przebywa na kolonii „Przeznaczenie” na Marsie. Od 17 lat pracuje tam nad projektem obelisku. Projektem kieruje jej przyjaciel Nathaniel Sanchez. Ziemia przeżywa konsekwencje globalnego ocieplenia, umiera. Na Marsie okazuje się, że z pierwszej kolonii „Czerwona Oaza”, przemierzając 1/4 obwodu Marsa, w której panowała epidemia zbliża się niezidentyfikowany pojazd. Czy kieruje nim SI czy człowiek?
Ocena: 1/2
* ”Z czasem niespokojna Ziemia unicestwi wszelkie ślady obecności ludzi, ale marsjański obelisk pozostanie – ostatni pomnik upamiętniający istnienie ludzkości, nie licząc garstki małych bezzałogowych sond kosmicznych skazanych na wieczne błądzenie w międzygwiezdnej pustce.”
* ”Zakładamy, że jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie jutro, ale to nieprawda. Nigdy tak naprawdę, nie wiemy, co nadejdzie. I nie wiemy też, co jesteśmy w stanie zrobić, dopóki nie spróbujemy.”
ps. Papier czasopisma fatalny: za gruby, za świecący, źle się czyta.