Przeskocz do treści

NF 4/2018, czyli czekam na e-booka NF

8 kwietnia 2018

Polecam bardzo interesujący felieton Marka Starosty o nicieniu (Caenorhabditis elegans) i aktualnym stanie badań nad tym prostym organizmem. Jako ludzie leczymy ludzi, a jesteśmy na etapie poznawania tego 302 neuronowego organizmu.

Oczywiście obowiązkowy jest też Parowski w felietonie o Sapkowskim.

„Mitologia słowiańska” Vargasa również godna uwagi i nie tylko dlatego, że mamy okres wiosenno-wielkanocny, ale to nasza historia zepsuta albo wytępiona przez chrześcijaństwo.

W opowiadaniach „standardowych” motywem przewodnim są słabi mężczyźni („Wieszczba niemowy”, „Wiedzma z pustkowia Oriona” oraz „Baśń”).

Polecam opowiadania: „Bogowie nie umarli na próżno” Kena Liu oraz „Milczenie Asonu” Guin.

„Ring Wolny”, M. Kowalczyk, akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach: rzeczywistości/ciała (Daniel jest bokserem, który stacza morderczą walkę z ukraińskim zawodnikiem Muruczenko) oraz „ja” niematerialnego. W pewnym momencie te dwa światy się splatają. Daniel próbuje odkupić swoje winy widząc cierpienie Kasi w jej związku. (Sam ma nieudane małżeństwo, żona odeszła, córka odwróciła się od niego).

Jako dziewczyna Tomka czuje, że ma nad nim jakąś władzę. Jako żona – już nie. Łamana powoli, miesiącami i latami, dziś jest jak wydmuszka. Kasi już nie ma, wyciekła kropla po kropli, tworząc słoną kałużę, która dawno wyschła. Ma żal do rodziców. Tylko nie wie o co.

Ocena: 1/2

„Off the record”, T. Marchewka, w Mech Wars czyli walkach maszyn kroczących wygrywa i jest numerem jeden niedościgniony Hadouken. Warto przeczytać o jego twórcy Damiana „Zszywki” Lerowa. Ciety język, krótkie i dosadne treści. Kim jest Hadouken i jaki ponosi koszt bycia niepokonanym?

Mocne strony: błyskawiczny czas reakcji, nieprzewidywalny proces decyzyjny, pewność siebie.

Bez względu na kąt padania światła jego sylwetkę zawsze skrywał cień.

Ocena: 1/2

„Wieszczba niemowy”, J. Łukawski, główny bohater Bogurt, pieśniarz, osoba lękowa, bez większych ambicji, trafia w nieodpowiednie miejsca w nieodpowiednim czasie. Po spółkowaniu z córką karczmarza, niemową, wieszczy mu śmierć w mękach. Bogurt udaje się w podróż statkiem na wschód, gdzie zostaje zatrudniony przez posła Grafa Huxlea, wysłannika królowej Azue. Bogurt ma za zadanie ułożyć pieśni z podróży. Ponadto Bogurt ma nadzieję, że podróż oddali jego nieciekawe przeznaczenie. W pokojowej misji królowa Azure wysyłając posła Grafa do krainy Nife za Martwica ma nadzieję na zapewnienie sojuszu z Gariel Ael. Opowiadanie z erotycznymi odniesieniami.

Żal i strach tliły się w nim od poprzedniej nocy, gdy w śmierdzącej stodole grzmocił pod ścianą córkę karczmarza. Ludzie gadali, że jest opóźniona i bliżej jej do zwierzęcia niż człowieka, ale Bogurtowi to nie przeszkadzało, szczególnie że jako niemowa nie mogła nikomu się poskarżyć.

Huxley, nigdy nie ufał ludziom, którym tyłek nie mieścił się w jego kanonie piękna. Uważał również, że człowiek, który wynalazł pończochy, powinien zostać wyniesiony na ołtarze.

Ocena: 1/2

„Wiedźma z pustkowia Oriona…”, E. Lily Yu, baśniowa opowieść o młodej, wrażliwej i pełnej mocy wiedźmie i słabym rycerzu, który zamiast sam gładzić smoki wysługiwał się i korzystał z umiejętności wiedźmy. Nie podobało mi się. Ani wiedźma, ani tym bardziej rycerz.

Ocena: 0/2

„Baśń”, Ch. Yu, znów smoki, znów baśniowa opowieść, surrealistyczna, gdzie głównym bohaterem jest słaby mężczyzna prawnik-kowal, który siedząc na kozetce u psychoterapeutki opowiada swoją historię. W tej historii jest mężczyzną, który poślubił silną kobiety, córkę woskarza z wioski. Wyczekiwane, przypadkiem już w prawie zrezygnowanych przyszłych rodzicach przychodzi na świat dziecko – chłopiec. Dziecko okazuje się być niepełnosprawnym chłopcem, który ma uwięzioną duszę, nie pozwalając mu się prawidłowo rozwijać i być w rzeczywistym świecie.

Razem prowadzili cichą egzystencję określoną przez niewielkie oczekiwania. Nie było w tym pewnie nic legendarnego. Ich życie raczej nie zasługiwało na „dawno, dawno temu…”. Było jednak wygodne i uczciwe.

Ocena: 1/2

„Bogowie nie umarli na próżno”, K. Liu, Maddie okazuje się, że ma siostrę Mgłę. Siostra jest niematerialną, sztuczną inteligencją bez ciała. Opowiadanie porusza ważny aspekt naszego przyszłego życia, w którym człowiek może przestać być potrzebny. Wszystkie prace mogłyby być wykonywane przez roboty, które będą ją robić szybciej i efektywniej. Co wtedy z ludźmi? Post-apokaliptyczna wizja, w której pozbycie ciała jest ratunkiem dla ludzkości.

Doświadczanie świata poprzez zmysły było czymś zupełnie innym od posiadania informacji.

Doszliśmy do takiego etapu, że musimy polegać na maszynach, żeby przeżyć. Świat stał się zbyt kruchy, żeby dało się liczyć na ludzi, więc nasza jedyna opcja to uczynić go jeszcze bardziej kruchym.

Ocena: 2/2

„Milczenie Asonu”, U. K. Le Guin, przesłaniem opowiadania może być polskie przysłowie: „mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Guin opowiada o cywilizacji Asonu – ludzi, którzy jako dorośli w swoim życiu, pracy czy radości nie korzystają z mowy. Uprawiają muzykę, ale bez słów.
Zastanawiam się tylko nad jednym, jeżeli nie używali mowy, to co z umiejętnością czytania? Czy znali pismo? Tego od Guin już się niestety nie dowiemy. Piękne opowiadanie na koniec życia, a w epitafium dla Guin mogłoby być powiedzenie „11. Nie skończy się”, co zinterpretował wierny z Ohio jako „Ostatnie słowa, wypowiedziane w dzień śmierci Starszej.”…

Niektórzy badacze Asonu uważają, że ich wyjątkowa mądrość duchowa lub takież zrozumienie znajduje swój wyraz w tych wspaniałych, niemych chorałach.

Ocena: 2/2

ps. „W oczekiwaniu na wersję elektroniczną”

Papier w NF się zmienił na bardziej świecący i sztywny co niestety utrudnia czytanie. Poza tym kończy mi się miejsce w domu na magazynowanie kolejnych numerów. Zatem czekam na wersję niematerialną i tym samym bardziej ekologiczną. Wziąłem sobie do serca opowiadanie Kena Liu… Czyżby „Bogowie nie umarli na próżno”?

Reklamy

From → polskie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Atropa Belladonna Von Coup

reader , writer , poet , person .

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: