Przeskocz do treści

NF 3/2018, czyli wzniesienie się ku kobiecości

11 marca 2018

Numer marcowy poświęcony niedawno zmarłej pisarce Ursuli K. Le Guin. Autorami opowiadań są same kobiety (w końcu 8 marca mamy święto kobiet!).
Warto przeczytać felietony: Parowskiego o Sapkowskim – naszym narodowym fantaście oraz „Fantastyka dla opornych” A. Radziejewskiej.
Z opowiadań nic nie polecam, najbardziej wymagające w odbiorze jest „Wszystkie śmierci Apolinarego” Świerczek-Gryboś.

„Demon zapory”, A. Łagan, opowieść o dwóch córkach Ayatunde i Chiamaka zarządcy Kayin miasteczka Onyali leżącej blisko granicy państwa. Akcja opowiadania dzieje się w momencie wizytacji tej miejscowości przez księcia Ekona. Podobno książę szuka swojej przyszłej żony, a może to tylko zwyczajna rutynowa wizyta, a być może związana z prowadzoną polityką wobec sąsiedzkiego państwa Senafe. Ayatunde jest konserwatorką urządzeń, a w szczególności tamy, która chroni miasto przed powodzią oraz reguluje dostęp do wody. Królestwo nie jest pozbawione zdobyczy najnowszych technologii: są komputery, implanty, panele słoneczne czy komunikacja bezprzewodowa. Autorka w zgrabny sposób przypomina nam termin demon, który z jednej strony jest mitologiczną nad istotą a z drugiej w informatyce: programem komputerowym działającym w tle i wykonującym określone działanie. Takim demonem komputerowym jest na przykład serwer poczty wychodzącej, który sprawdza czy któryś z użytkowników przy pomocy swojego programu do obsługi poczty nie napisał kolejnego e-maila, który trzeba wysłać do adresata.

Możliwe, że w całym okręgu nikt nie znał numeru fabrycznego liczącego kilka setek lat demona. Owszem, przodkowie powinni mieć dostęp do baz danych zawierających wszystkie kody wszystkich demonów. Bazy danych w centrach wiedzy też musiały nim dysponować.

Ocena: 1/2

„Czas deszczów”, S. Korta, John po tym jak stracił rodziców przypadkowo trafia pod opiekę Ricka. Rick jest drwalem. Mieszkają na planecie Selva, pełnej lasów, które są eksplorowane a drewno transportowane na Ziemię. Tak przetrwali razem kilka lat, aż do jego nagłej śmierci. John idzie w ślady swojego jedynego opiekuna – także pracuje siekierą. Mimo młodego wieku i ciężkiej i niebezpiecznej pracy w tartaku – radzi sobie. Jego oraz Ricka marzeniem było zobaczyć Ziemię. Czasem czegoś bardzo pragniemy, a gdy jednak to już otrzymujemy….

Ocena: 1/2

„Mechanizm gojenia”, M. Kucenty, Hana Tsukino zajmująca się zawodowo mechaniką próbuje sobie radzić z jej niesfornym facetem Mikasem. („Miała dość Mikasa. Cały czas skakał wokół Lotty). Pomaga jej w tym jej prywatny robot-humanoid Fulko. Sprawy jednak biorą przybierają całkiem inny obrót.

Ocena: 1/2

„Wszystkie śmierci Apolinarego”, M. Świerczek-Gryboś, Apolinary – doktor – programista tworzy wirtualną grę, świat w którym doznania oraz zmysły mają być zbliżone do rzeczywistych. Ludzie otrzymują zindywidualizowane oferty aby swoje dotychczasowe życie zamienić na wirtualne poza cielesne. Jest to rodzaj wymiany: Ty dajesz nam swoje ciało a my dajemy tobie wieczne życie w świecie pełnym przyjemności. Apolinary żyje na granicy tych dwóch światów jako jedyny, który nie poddał się tzw. ‚zaśnięciu’ i próbuje przechytrzyć AI, którą sam stworzył. Jego życie jest pokazywane jako telewizyjne show w świecie wirtualnym w programie „Igrzyska Apolinarego”/”Apolinary Show”. Sam Apolinary i jego zmagania z AI (Panie/One) przypomina mi dra Rieux z Dżumy Camusa.

Wyobraź sobie, że One wpisują nas do systemu, a siebie od niego izolują. Jak? Wygląda na to, że wszystko ma kod. A Panie o wiele łatwiej pozjają go niż ja. Zbudowały mur wokół metropolii bez używania naszych rąk. Podobnie wykonują część operacji. Gdyby nie były skupione na naszej przemianie, być może kompletnie odmieniłyby rzeczywistość. Dziś powiedziały, że uważają się za istoty pozaziemskie. Z innego wymiaru… Czyżby wirtual, pusta przestrzeń dla dowolnej kreacji, otworzył jakieś nieznane nam drzwi?

Ocena: 1/2

„Skraj”, O. Onojko, Larfid inspektor okręgowy przypadkowo natrafia na nielegalne graffiti na ścianie. Wraz z całym sztabem Nadzoru próbują znaleźć sprawcę. Odkrywają kolejne graffiti, co sprawia ze jest to zorganizowana operacja a nie przypadkowa. Skraj to totalitarny obszar, w którym nie ma miejsca na indywidualizm, rozwój piękna, drobne przyjemności czy zabawę. Życie ludzi kontrolowane jest przez normy oraz zapewnienie, że lepsze życie nie istnieje.

Lepiej, niż się obawialiśmy, i gorzej, niż mieliśmy nadzieję. Poważna neurologia.

Ocena: 1/2

„Przyszłość to błękit” C. M. Valente, Tetley Abedne, 19-letnia dziewczyna mieszka na pływającym post apokaliptycznym mieście, które jest wielką kupą śmieci. Cały ląd Ziemi zniknął pod wodą. Nie wiemy co było przyczyną tego stanu rzeczy, ale na pewno nie ekologiczne i zrównoważone korzystanie z dóbr planety. W opowiadaniu Tetley przeżywa swoją pierwszą miłość do Dobranoc Księżycu – chłopaka z sąsiedniego Miasta Prądu. Tęskną obaj za prawdziwym domem na lądzie.

Wtedy nawet nie wiedziałem, że najgorszym przekleństwem w Mieście Prądu było ciemno.

Ocena: 0.9/2

From → polskie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: