Przeskocz do treści

Fantastyka Wydanie Specjalne 1/2018, czyli opowieści niesamowite

8 lutego 2018

Opowiadanie Wexlera polecam omijać z daleka. Natomiast wszystkie polskie opowiadania zasługują na miano dobrej literatury i przeczytać je trzeba koniecznie. „Flis” Działoszyńskiego to mój numer 1!

„Flis”, B. Działoszyński, Jan Eneasz, ekwita, podsędek i właściciel rolny, wyrusza w swoją dziewiczą podróż statkiem (za namową swojego teścia Macieja Tarkwiniusza) ze zbożem w górę rzeki Wandy, aby sprzedać w Dantychach swoje płody rolne. Opowieść jest pełna przygód, których doświadcza Jan niczym Odyseusz i można je zsumować jednym przesłaniem: „podróże kształcą”. Rzeka Wanda przypomina naszą Wisłę, a Gniew to nasze polskie miasto z zamkiem strzegącym brzegów Wisły. Jest i krytyka „wójta, pana i plebana” Polecam tak samo jak poprzednie opowiadania Działoszyńskiego.

Jakie dogmaty wyznawali, tego nikt dokładnie nie wiedział, i prawdę powiedziawszy, nikogo to nie obchodziło. Może wierzyli w Trójjednię, może w Jednotrójcę, a może w ogóle byli antytrynitarzami. Może wierzyli w Zrodzenie, może we Wcielenie, Wniknięcie, Spuszczenie, albo w coś jeszcze innego. Przyjmowali II, III, VII albo X sakramentów.

Ale i tego bać się nie potrzeba – w następnym roku pójdzie lepiej i wtedy się odkujesz.

Rzeka to nie Okeanos.

Osoby duchowne nie krepowały się zamawiać szkuty lub komięgi u innowiercy, skoro nikt z ich własnej trzody lepszej tratwy zbudować nie umiał, a alternatywą byli tylko pobożni partacze.

Ocena: 1.5/2

„Dotyk zła”, G. Gajek, Tuur Brokk i Peterkin to detektywi, policjanci, którzy świecie dorożek, lamp gazowych, po którym przechadzają się nie tylko ludzie, a elfy, krasnoludy i nizołkowie prowadzą sprawę kryminalną morderstw młodych dziewcząt, kobiet lekkich obyczajów. Próbują rozwikłać kto był mordercą czy przykładny mąż i ojciec Antoon Thys czy bogaty i zadufany w sobie elfik niejaki Muircheartach. Każde nawiązania do Sherlocka Holmesa i prozy Artura Conan Doyla budzi we mnie ogromną sympatię.

Wyjęli fajki, zapalili i wśród smętnych frędzli dymu Brokk opowiedział o spotkaniu z Mertensem i panią Thysową. Skończywszy wyciągnął z wewnętrznej kieszeni surduta notes.

To starowalońskie nazwisko. Jego twińska odmiana brzmi Moriarty, jeśli się nie mylę. Jak w Banku Moriartych.

Do skłonności sadystycznych pan Muircheartach przyznawa się, ale zboczenie pedofilskie to już mu pan imputuje.

Ocena: 1.1/2

„Pierwsze przyjście Kambiona”, T. Kaczmarek, Hydra i jej mąż pracują ciężko w trybie zmianowym w nieludzkich warunkach, ludzie w świecie przedstawionym, ich myśli są kontrolowane przez wszystkowiedzące anioły. Świat przedstawiony to świat przemysłu, kopalń i węgla – taki polski Śląsk. Każdy drobny występek, grzech może być w łatwy sposób wykryty a człowiek ukarany. Hydra prowadzi typowe życie żony dbającej o ciepło domowe, a jej mąż typowo chodzi do pracy, po pracy z kolegami na piwko a potem wieczorem domaga się erotyki. Przypadkowe spotkanie z Hydry z Kalio zmienia jej życie.

Ocena: 1/2

„Panny dworskie. Opowieść barokowa Y niesamowita”, K. Rewiuk, lekarz i jego pomocnik niczym rycerz Don Kichot i jego giermek Sanczo Pansa przybywają na pomoc w chorobie infantki do pałacu/klasztoru Escorial W Hiszpanii.

Klasztor: Więzienie. Grobowiec. Słowem: serce: Hiszpanii

Wygląda na to, że trzeba prawdziwie potężnego umysłu, żeby tak stworzyć coś z niczego… No nie wiem. Jakby mnie kto pytał, to bym powiedział, że to wszystko od czytania tych książek.

*

Ocena: 0.9/2

„Magiczne ziarenka”, D. Wexler, kilku studentów i studentek (homo i hetero) w lokalnej kawiarni Apollo’s przypadkiem odkrywają, że uprawianie seksu i uruchomienie nowego urządzenia do robienia kawy powoduje przeniesienie się do innego świata fantasy. Wybierając pary z tej grupy studentów (jest nawet seks gejowski i lesbijski) przenoszą się do innych rzeczywistości. Czytałem i nie wierzyłem, bo dawno nie czytałem czegoś równie słabego. Zastanawiam się po co takie opowiadania drukowane są w „Nowej Fantastyce”, kto ma być ich adresatem? Celuję, że to mają być 14-18-letni chłopcy, którym dobra literatura jest obca.

Ocena: 0/2

„Rewolwerowa Śnieżka”, C. M. Valente, baśniowa i surrealistyczna opowieść o samotności, braku miłości. Akcja dzieje się po ścieżkach dziewiczej jeszcze Ameryki Północnej, w czasach gdy dopiero tworzyła się tam cywilizacja, a biali ludzie się mordowali nawzajem i zdobywali fortuny na kruszcach. Śpiewająca Strzelba, Indianka z Kraju Wron wychodzi za mąż za pana H, po kilku latach rodzi im się córka Śnieżka. Córka z racji koloru skóry jest ukrywana przed ludźmi i staje trzymana w zamknięciu. Śnieżka ma bogatą wyobraźnię, ale wiedzie samotne życie. Macocha urządza jej lodowate kąpiele w mleku aby zmyć z niej kolor skóry. Śnieżka po tym jak ucieka z domu rodzinnego przeżywa wiele przygód niczym w westernie na dzikim zachodzie. Jest poszukiwana przez wynajętych przez jej ojca właściciela kopalń i macochę osobników. Ostatecznie trafia do miasta rządzonym przez kobiety. Jej losy toczą się przypadkowo niczym wyciągana karta z talii kart. Mężczyźni przedstawieni są jako prymitywne osobniki, żądne krwi i z nadmiarem testosteronu. Kobiety jako mądre i rozsądne. Zakończenie rozczarowuje.

Śnieżka tasuje karty, przelewa je z jednej ręki do drugiej niczym czerwony wodospad. Przez chwilę wygląda jak rzeźba Wstrzemięźliwości czy Sprawiedliwości przelewająca czerwoną wodę pomiędzy dwoma kubkami.

W dobre noce, kiedy Piękna zasypia trzymając ją za rękę, Śnieżka śni, że jest psem. Może spać przy ognisku i gryźć kości zamiast mówić, po prostu wyje, aż nie pęknie księżyc. To dobry sen.

Chcę tylko być kochany. Nigdy nie chciałaś, żeby cię pokochała?

Ocena: 0.9/2

From → polskie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: