Skip to content

Fantastyka Wydanie Specjalne 3/2017, o tym co nadal w cenie, czyli tandecie, religii, pieniądzu i prostej rozrywce nie wymagającej myślenia

6 sierpnia 2017

Numer letni Wydania Specjalnego serwuje dwa dobre teksty: „Hotaru” Dunkela oraz „Diazepinę” Sawickiego. Na drugim miejscu stawiam „Duże zmiany w Suidarnae” Dębskiego oraz „Błazna” Sullivana. Ewentualnie „Etyczną herezję” Sukesa. Resztę można sobie podarować.

„Duże zmiany w Suidarnae”, E. Dębski, fantasy na lato, lekkie, z momentami: przygody Cadrona i Hondelyka w królestwie Suidarnae rządzonej przez Empilei i jej dwóch braci.

Człek planuje, a bogowie planami się podcierają.

Ocena: 0.5/2

„Hotaru”, M. Dunkel, co tu dużo pisać, opowiadania z bohaterem ala Wiedźmin – zabójca zawsze dobrze się czyta!

Czy uwierzy, że to nie umiejętności zabójcy, zdolność do chłodnego osadu w sytuacji ogromnego napięcia, nie lata szkolenia, ale zwyczajna magia pozwoliła dokonać jej rzezi?

Ocena: 1/2

„Diazepina”, A. W. Sawicki, opowiadanie dzieje się w zniszczonej Warszawie (ale takiej nie XX-wiecznej a w przyszłości, być może to XXI/XXII wiek.. – tego nie wiadomo), zepsutej, biednej, w której tandetna rozrywka telewizyjna nie wymagająca żadnego wysiłku jest motorem napędowym dla korporacji. Rodzą się bogowie realni, namacalni, którymi ludzie oddają cześć. Jednym z nich jest, Nefretete („kobieta Nadpiękna”), która przy pomocy nowoczesnej medycyny, chemii i chirurgii została prawdziwą boginią piękna, na którą zwykły człowiek nie jest w stanie spojrzeć, aby nie uszkodzić sobie mózgu od tak intensywnego bodźca. Opowiadanie bazuje na fundamentach istnienia współczesnego świata mianowicie, że religia oraz pieniądze rządzą światem. Jaś i Małgosia aby móc spłacić swoje zobowiązania finansowe biorą udział w reality-show-grze. Warszawie to miejsce tej gry, mieszkańcy aby móc spłacić swoje zobowiązania i móc egzystować podpisali umowy, które wiążą ich z bycia wewnątrz tych wydarzeń. Liczy się tylko oglądalność (liczba lajków), prosta rozrywka („chleba i igrzysk”). Jak pokazuje autor, technologia, nowoczesność, a człowiek nadal tkwi w jarzmie prymitywnych potrzeb. A te potrzeby są wykorzystywane przez CEO oraz przywódców religijnych. Skąd my to znamy?

Tak to jest, gdy zwykły człowiek ociera się o boskość.

Religia to przecież rząd nad duszami. Ja przejmuję nad nimi władzę bez jednego słowa, nie posługując się przemocą czy substancjami chemicznymi zmieniającymi świadomość jak robią to inni bogowie.

To tylko potwierdzało starą prawdę, że fundamentalizm religijny i zacietrzewienie na tle swojej wiary nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Kościół chciał usunąć samozwańczych bożków, by zastąpić ich miejsce w życiu wiernych, ale na to było już za późno. Ci, co posmakowali boskiej chemii, nigdy już nie wrócą do klęczenia przed majestatem archaicznej instytucji i reprezentowanego przez nią czysto hipotetycznego Boga, w którego nie wierzyła nawet część kapłanów.

Ocena: 1.1/2

„Błazen”, M. J. Sullivan, opowiadanie pełne akcji, napięcia, czterech bohaterów (dwóch złodziei: spółka Royce&Hadrian, Wilmer – hodowca świń oraz zainteresowana skarbem Myra) wyrusza do podziemi wg mapy sporządzonej przez błazna, krasnoluda w poszukiwaniu skarbu. Czy skarb istnieje, co jest najważniejsze w życiu? Opowiadanie z przesłaniem.

Utonie dusza chciwego i tchórza. Największym skarbem jest wolność. Ukradłem ją, udając głupca. Teraz ty zrobiłeś to samo.

Ocena: 1/2

„Etyczna herezja”, S. Sykes, narratorem jest introwertyk, adept sztuki czarodziejskiej zakonu Venarium, Dreadaeleon, wraz młodą adeptką Cestą ściagają zbiegłego heretyka Lathrima. Dread prowadzi ze sobą wewnętrzny dialog, w którym karci siebie za nieudolność w działaniach, zazdrości też młodej Ceście.

Ocena: 1/2

„Raj jest na planecie X”, D. Boskovich, zbliża się koniec świata, który ogłosili Obcy ludziom. Plan jest taki, że w piątek o godz. 17.00 cała ludzkość się przeniesie na inną planetę Xiarconię, która znajduje się miliard lat świetlnych od Ziemi. Warunkiem przeniesienia jest to, że ludzie aż do owej godziny będą zachowywać zwyczajnie tak samo, bez objawów paniki czy depresji. Osoby, które nie stosuję się do tej reguły będą eliminowani. Czy to prawdziwy koniec świata?

Ocena: 0.5/2

„Nieuwiązany rycerz”, S. Speakman, tego opowiadania nie można brać poważnie. Wampiry, Watykan, rycerze, kościół katolicki, czarodzieje, jest i Łazarz i papież Urban! Kompletny miszmasz. Łazarz, który szuka tajnego tekstu, „Pierwszej Biblii” w archiwach watykańskich. I ten morał co jest jakością życia: żona, oczekiwania na dziecko… Jakie to banalne.. Po co takie opowiadania wybiera Marcin Zwierzchowski? Nie wiem, ale czytanie nie dostarczyło mi rozrywki ani radości. Nie mówiąc już o jakości. Mam inne oczekiwania.

Moc emanująca z wampira, dawna siła czerpana z wieków doświadczenia rozchodziła się w powietrzy niczym linia wysokiego napięcia.

Ocena: 0/2

Reklamy

From → polskie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie.

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: