Przeskocz do treści

Nowa Fantastyka 7/2017, czy czeka nas zagłada?

16 lipca 2017

Na lipcową niepogodę polecam z tego numeru do przeczytania „Zapach królowej” Walerowicz oraz „Szkarłatne skrzydła” dwóch autorek rosyjskich Goldin, Dawidowa. „Taniec ze śmiercią…” Mcintosha przewidywalne, ale ważne i aktualna tematyka (żyjemy w czasach kiedy masowe wyginięcia gatunków łącznie z ludźmi są w naszym ‚zasięgu’). Wielgosza „Pół stopnia w dół” – lektura obowiązkowa!
Polecam także publicystykę Parowskiego oraz recenzję jego „Kukułki na koniu trojańskim” w hołdzie mistrzowi! Oczywiście samą książkę należy kupić i przeczytać ze zrozumieniem! 🙂

„Pogoda dla zduhaczy”, A. Synowiec, opowiadanie dzieje się w Polsce XXI wieku w czasie, w którym klimat jest bardzo niestabilny, pełen anomalii pogodowych. Firmy i państwo jednak znajdują i w tych apokaliptycznych chwilach sposoby na zarobek i podatki. W opowiadanie jest wmieszana słowiańsko-pogańska mitologia. Ogólnie opowiadanie nie podobało mi się. Te chmury… Uśmiechnąłem się jedynie na pomysł na nowe podatki – całkiem realne w naszym Państwie 🙂

Szybko wprowadzono też obowiązkowe powszechne podatki: wiatrowy, słoneczny, mrozowy i smogowy. Masz baterie solarne na dachy, to płacisz za wykorzystanie ciepła Słońca. Masz wiatrak w ogródku – za pozyskiwanie ogólnounijnej energii wiatrowej. Palisz węglem czy gazem żeby się ogrzać – bulisz ekologiczne i demokratycznie za wytwarzanie smogu. W imię ochrony naturalnego środowiska człowieka.

Kradzieże obłoków zdarzały się rzadko w krótkiej historii chmurniczego biznesu na świecie.

W podaniach Żmij w ludzkiej postaci zwykł brać do łoża człowiecze kobiety, by zrodzić synów-bohaterów, walczących w imię ludzi. Być może zdarzało mu się też płodzić córki. Urodzone płanetnice. Prawdziwe królowe zduhaczy.

Ocena: 0.5/2

„Zapach królowej”, M. Walerowicz, opowiadanie dzieje się w Apisnatum – domu pszczół, bohaterka Numen Apis – królowa, która narodziła się z spółkowania jej matki z 20 samcami – trutniami, którzy po akcie zostali zamordowani – zgodnie z obowiązującym obrzędem. Główna bohaterka trochę przypomina Tenar – kapłankę z „Grobowców Atuanu” Le Guin. Obie tęsknią za miłością, bliskością drugiej osoby, z drugiej strony ciąży na niej obowiązek opieki nad poddanymi. Opowiadanie podobało mi się. Poza tym pszczołom, my ludzie powinniśmy bliżej się przyjrzeć i zadbać o ich przetrwanie, gdyż to gatunek, którym grozi niestety wyginięcie.

Popełniłam w życiu dwa błędy, jeden, gdy oddałam się instynktom, drugi, gdy zaufałam rozumowi.

Ocena: 1/2

„Zenit”, A. Budzich, opowiadanie dzieje się na statku, żaglowcu, który z braku jakiegokolwiek podmuchu wiatru nie jest w stanie opuścić bezkresnego morza. Mag wyczarowuje portal, przez który kilka osób teleportuje celem poszukania pomocy. Później okazuje się, że to morze, statek to gra – świat wirtualny.

Ostrze ze świstem przecięło maga, przelatując przez niego jak przez powietrze i nie napotykając żadnego oporu.

Ocena: 0.1/2

„Szkarłatne skrzydła”, I. Goldin, A. Dawydowa, opowiadanie o przyszłości (połowa XXI w.), w którym państwu NZSR (Nowy Związek Socjalistycznych Republik) udało się przy pomocy nowoczesnej technologii zatrzymać cały kraj w przeszłości, w czasie, w ułudzie wolnego życia, idylli, totalitarnej klatce , w którym wszyscy są szczęśliwi, prawi, sprawiedliwi i szlachetni. Głównym bohaterem jest Siergiej astrofizyk, mający trudne dzieciństwo (kłótnie rodziców, których jest świadkiem i nie bardzo rozumiejącym powody owych kłótni). Opowiadanie zawiera także wątek polski – sądząc po nazwiskach to autorki z polskimi korzeniami (Chmielewskaja, Złotnickaja). Czy uda się wydostać z tej czasowej pętli – leja?

Kiedy mama płakała, Siergiej gotów uciec choćby na kraj świata, byle tylko tego nie słyszeć. Czuł się maleńki i bezradny- jak w tę noc, kiedy paliła „konfetii” i łykała łzy. Dlatego skorzystał z okazji pod koniec maja, gdy poszła z koleżanką do teatru, i poprosił ojca o szczerą rozmowę.

Czy możliwe jest przy dostatecznej dawce energii stworzenie anizotropowego leja. Zwrócenie się do przeszłości i zamknięcie w niej całej ludności kraju.

Ocena: 1/2

„Prawdziwe piekło”, J. Heldeman, SF, klasyka w stylu Lema, (jest suwak lorarytmiczny, ołówek i gumka! :-)) opowiadanie dzieje się na Wenus, na której główny bohater ratuje zespół kobiet. Na Wenus są zwierzęta, które atakują kolonizatorów. („Zaginiona Planeta?”).

Przyczynowość nie jest prosta. Jestem nią. Kiedy Julie zmarła, stała się częścią tego świata. Częścią Wenus. A więc i częścią mnie. Już na zawsze.

Ocena: 1/2

„Taniec ze śmiercią w krainie potakiwaczy”, W. Mcintosh, opowiadanie dzieje się w Stanach Zjednoczonych, w której szerzy się nieznany wirus, który atakuje ludzi. Coraz więcej osób zostaje poddanych tej pandemii. Główny bohater to 42-letni Johnny, który nadal ma wiele niespełnionych marzeń. W miasteczku, pomaga swojemu 72-letniemu choremu ojcu prowadzić kino samochodowe, które nie przynosi dochodu. Razem z Kelly, której rodzice zostali zarażeni, próbują, pomagać ludziom dotkniętym wirusem. Utopia i beznadzieja sytuacji ale pozwoliło to na moment Johnnemu i Kelly zjednoczyć siły i przeżyć chwile razem.

Ocena: 1/2

From → polskie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Atropa Belladonna Von Coup

reader , writer , poet , person .

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: