Skip to content

Nowa Fantastyka 4/2017, czyli „Mierz siły na zamiary”

17 kwietnia 2017

W numerze świetny mamy felieton Parowskiego „Seriale, seriale”, chociaż mam inne zdanie o scenach z filmu Kubricka. 🙂 Warto także, przeczytać Piskorskiego „Łupieżców historii”.

Jeżeli chodzi o opowiadania to osobiście najbardziej przypadły mi do gustu „Reguła optymalizacji” Dzika oraz „Najlepsze pierogi w Kocierbie” Agnieszki Hałas. Ale moim zdaniem opowiadania tego numeru warto przeczytać od deski do deski.

„Chłopiec i wiedźma”, A. Laisen, bajkowy świat fantasy, w którym Tekri dziecka z duszą wojownika mirun-ka, próbuje naprawić świat.

Jeśli zbytnio oddalisz się od wioski, możesz też napotkać zbójców czy maruderów. Albo nawet groźniejsze stworzenia. Zwłaszcza po zmroku. Strzygi i demony. Władców Koszmarów. Gobliny puhu.

Tamten świat był tylko bajką, którą wymyślili Sani i Hateri, chcąc ochronić was przed prawdą. Takim jak wszystkie inne bajki, które opowiadali wam do snu tak przekonująco, aż w końcu sami w nie uwierzyli. Ale prawdziwe życie jest okrutne i niesprawiedliwe, przemierzając je, natkniesz się prędzej na okrutnych maruderów i nieuczciwych zarządców niż na szlachetnych wojowników czy dobre duchy opiekuńcze. Zapomnij więc o bajkach, jeśli pragniesz przetrwać.

Obejrzał się, zaskoczony. Dziesięć kroków dalej stała wysoka kobieta w brązowym futrze. Mogła mieć około czterdziestu wiosen. Na ramieniu dźwigała podróżna sakwę.

Ocena: 1/2

„Reguła optymalizacji”, B. Dzik, Opowiadanie, pisane najprawdopodobniej przez amerykańskiego policjanta, detektywa (fachowca z DARPA?), który opisuje swoją wizytę w mieszkaniu geniusza, kaznodziei ojca Feliksa. Ojciec Feliks bawi się w Boga. Opowiadanie podejmuje bardzo ciekawy temat związany z etyką, ludzką egzystencją i czym się kierujemy podejmując decyzje. Chodzi tutaj nawet nie o jednostki, a całe społeczeństwa. Vendetta, walki na tle religijnym, w imię wyższych celów, są często podyktowane ulotnymi, niemierzalnymi prawami (obiecanki królestwa w zaświatach: niebo), których skutki powodują wiele cierpienia. Autor wspomina tutaj etyka, ateistę i wegetarianina Petera Singera, który od lat walczy o prawa zwierząt, ale też słynie z innych utylitarnych i kontrowersyjnych poglądów jak na przykład eutanazja ludzi chorych.

Wizja nowoczesnych utylitarystów, dajmy na to Singera, uchodzi za tak skrajnie niekompatybilną z chrześcijańską etyką absolutną, że ani jedna, ani druga strona nie dopuszcza istnienia punktów stycznych. Utylitaryści mierzą dobrostany i cierpienia, ważą je prawdopodobieństwami. Zamieniają etykę w rachunek moralny, podstawiają ludzkie życia do racjonalnych, matematycznych kryteriów decyzyjnych, wypracowanych w ekonomii jeszcze w latach czterdziestych ubiegłego wieku przez von Neumanna i Morgensterna. Chrześcijanie opierają się na intencjach i odniesieniu do Absolutu; nie wolno im zabić jednego niewinnego człowieka, by uratować życie tysiąca innych. Ideałem utylitarystów jest decydent, który przez politykę zdrowotną, fiskalną i edukacyjną minimalizuje cierpienie społeczeństwa jako takiego, ideałem teologów moralnych jest męczennik, który nie wyprze się wiary mimo ogromu przyjmowanych cierpień. Ostateczny punkt odniesienia utylitarystów to stricte ziemska reguła optymalizacji, a teologów stricte pozaziemskie zbawienie.

Zatem Niebo albo Piekło. Jest oczywiście Czyściec, ale to tylko odroczone Niebo.

Ocena: 1.2/2

„Śmierć Bestii”, M. Mleczak, lubię opowiadania z wątkiem religijnym. Tutaj mamy krótką formę o prymitywnych instynktach ludzkich, które podsycone religią wiarą czynią krzywdę i śmierć bliźnim. Nadaj aktualne. Autora Marcina Mleczaka zapisałem sobie do ‚obserwowanych’. 🙂

Rozumiałem, że prostaczkowie potrzebują wygładzonej teologii, że te ułatwienia są konieczne dla nieuczonego ludu.

Napisałem nawet niewielki traktat „Przeciw uproszczeniom”, wyjaśniający że poznania nie można opierać na niewyrafinowanych metaforach, że to światło logiki powinno inspirować poetów do wymyślania chwytliwych porównań, a nie na odwrót.

Ocena: 1/2

„Najlepsze Pierogi w Kocierbie”, A. Hałas, fantastyczna wersja ale dziejąca się w aktualnej rzeczywistości województwa małopolskiego (są kredyty hipoteczne, długi, które trzeba spłacać i proza życia) wg słów z „Pieśni Filaretów” Mickewicza: „Mierz siły na zamiary” – ale w tym właściwym znaczeniu*.

Realizując najśmielsze, najdziksze marzenia, płacimy cenę.

Ocena: 1.1/2

„Szczęśliwy kraj”, A. Dale, gorzka odpowiedź na Brexit z punktu widzenia Polaka.

Ocena: 0.5/2

„Upadek”, I. McDonald, Nuur, kobieta naukowiec opisuje swoje życie na skolonizowanym Księżycu, jest XXV wiek. Życie na Księżycu jest pozbawione wygód, ma swoje trudności, ale też pozwala na wykonywanie aktywności sportowych niedostępnych na Ziemi, jak np. parkour z 3km nad powierzchnią. Podejmując decyzję o bezpowrotnej podróży z Ziemi na Księżyc myślała o dalszym rozwoju swojej kariery naukowej. Tutaj urodziła się jej córka. Opowiadanie podejmuje dyskusję nad AI i czy AI mogą odczuwać emocje, które są domeną ludzi. Oraz o tym, że życie ma swój koniec, nawet dla komputerowych AI.

Pracujemy, usiłujemy przetrwać, płacimy dzienne stawki za Cztery Składniki: Powietrze, Wodę, Dane, Węgiel.

Kiedyś próbowałam sobie wyobrazić, jak to by było tak śnić bez przerwy, ciągle słyszeć tamtą muzykę pobrzękującą i bulgoczącą na dnie świadomości niczym woda przelewająca się przez skały. Teraz już rozumiem. To przypomina wyobraźnię. Ten stan nie należący ani do świadomości, ani do snu, te obrazy, scenariusze, iluzje, za pomocą których roztrząsamy możliwości, alternatywy, perspektywy. Wyobraźnia nigdy się nie zamyka, nie cichnie. Stanowi podstawę naszego człowieczeństwa.

Ocena: 1/2

„Córka Odrenu”, Ursula K. Le Guin, opowieść w świecie Ziemiomorza, w którym córka i syn próbują odczarować ojca zamienionego w kamień. Z przesłaniem co w życiu najważniejsze.

Mój brat jest teraz panem tych ziem. Oby był lepszy niż poprzedni. Przyniosę obiad na Niską Łąkę.

Ocena: 0.9/2

* Dla tych co nie wiedzą co oznacza, „Mierz siły na zamiary” 🙂

Reklamy

From → życie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i róże.

Szukam sensu w Krakowie.

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: