Przeskocz do treści

Fantastyka Wydanie Specjalne 1/2016 czyli Czarny PR oraz Zero Narzekania

20 marca 2016

Zdecydowanie polecam „Kokon” Egana, podobało mi się też „Imago” Darmiła oraz „Kroniki marsjańskie” Doctorowa. W dowolnej kolejności, ale te trzy na pewno trzeba przeczytać.

„Imago”, R. Darmiła, akcja rozgrywa się na obcej planecie gdzie do ekipy ludzi przybywa kobieta, która ma próbować badać zachowania obcych. Ma kontakt z obcym, o imieniu Trill. Kontakty i spósób jest paranoicznie kontrolowany przez ludzi, do tego stopnia, że powstała lista pytań, których nie należy zadawać. Wszystko jest rejestrowane. Główa bohaterka ocierając się i ryzykujac wyrzucenieem z projektu podejmuje ryzyko i działa wbrew protokołowi.

Imago potrząsneło głową, przypatrując się jej i przechylając głowę. Wydało znowu kilka dzwięków, zdumiewająco znajomych, i nagle dziewczyna uświadomiła sobie, co jej przypominają. Imago próbowało wymówić jej imię.

Ocena: 1/2

„Pajęcza wieża”, J. Skalska, opowiadanie ma potencjał, państwo, monarchia, następcy tronu, dobre fantasy, jak ktoś lubi polecam.

Ocena: 1/2

„Determinanty uczuć”, M. Marzec-Remiszewski, o androidzie, który zakochuje się w człowieku, proste, przewidywalne. Przeczytałem. Zastanawiam się co kieruje redaktórów, którzy publikują takie opowiadania?

Ocena: 0/2

„Kokon”, G. Egan, opowiadanie SF kryminalne z przeplatającym się wątkiem o orientacjach seksualnych w społeczeństwie. Główny bohater, który jest gejem akceptuje swoją tożsamość. Natomiast jego partner manifestuje swoją odmienność.

Wzorcem opowiadania może być stwierdzenie o strażakach, którzy sami podpalają aby później gasić. Tymi strażakami jest firma farmaceutyczna, który próbuje wprowadzić swoj nowy produkt na rynek ale z czarnym kapeluszem na głowie. Podobał mi się wywód o kortyzolu. Jakże ważnym hormonie, który decyduje jak reagujemy na otaczający nas świat, i bodźce.

Jakieś sto ubranych w skóry kobiet na elektrycznych motocyklach podrasowanych tak, by wydawały z siebie głośniejszy ryk przejechało obok mnie, ustawione w kształt krzyża i z wielkim transparentem MOTOLESBY DLA JEZUSA

Kim do diabła był Walt Withman? – młody człowiek stojący obok mnie zapytał swoją dziewczynę. – Nie mam pojęcia. A Alan Turing?

Kto z obecnych tutaj przyznałby się do chęci zakupu wersji kokonu, która miałaby pomód pozbyć się tego, co dostarczało im tyle rozrywki? Z drugiej strony oklaskiwanie cyrku dziwaków nie oznaczało gotowości na posłanie do niego swojego potomstwa

…nie można sprzedać leku, jeśli nie istnieje związana z nim choroba

Ocena: 2/2

„Kheldyu”, K. Schroeder, opowiadanie dzieje się na Syberii w czasie po globalnym ociepleniu, w którym zarówno z obniżania albo zwiększania CO^2 w atmosferze można zarobić. Pobocznym wątkiem jest relacja rodzinna bohaterów.

„Kroniki marsjańskie”, C.Doctorow, opowiadanie o tysiącu kolonistów, którzy lecą na Marsa. Bilet w jedną stronę. Mars już jest opanowany przez silne korporacje, które zbudowała pierwsza grupa kolonistów. Grupa dzieci (przypomina to Endera) na Ziemi była szkolona w symulacji-grze (KM) prawdziwego życia na Marsie. Głównym bohaterem jest David, który świetnie sobie radził w grze. Teraz musi stawić czoło rzeczywistości. Czy rzeczywistość to nadal gra? Opowiadanie niesie ze sobą przesłanie: nie narzekajmy a działajmy. Jakże ważne przesłanie dla Polaków. 🙂 Podobał mi się wątek o relacji tata-syn, oraz o frustracji związanej z korzystania z komputerów.

Tato, o co chodzi? Na Ziemi zawsze powtarzałeś, żeby chwytać okazję, szybko upadać i natychmiast się podnosić. Dlaczego teraz tak się… Chciałem powiedzieć „boisz”, ale widząc, jak czerwona z wściekłości zrobiła się twarz taty, nie dokończyłem zdania

Na Ziemi tata nigdy nie miał czasu, z powodu pracy zawsze był w rozjazdach, a kiedy już wracał do domu, to siedział tylko przy komputerze i warczał na niego, młócąc palcami po klawiaturze jak szalony organista

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: zwycięzcy i narzekacze. Zwycięcza zakłada firmę i zastanawia się, jak zarobić jak najwięcej. Narzekacz jęczy, że zwycięzca mało płaci, i zamiast założyć własną firmę, tylko zrzędzii domaga się więcej pieniedzy od zwycięzcy.

„Tylko” gra? A czym jest wszystko wokół, jeśli nie grą?

Ocena: 1/2

From → polskie, życie

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Atropa Belladonna Von Coup

reader , writer , poet , person .

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

Mateusz Skrzyński. Wiersze i opowiadania.

Strona autorska. Blog literacki.

Igneous Flame

UK based ambient music artist

READ_EAT_SLIP

Przyjemność tekstu, rozkosz czytania

nthykier

Things that I work on in Debian

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

AiDeeDystopia

Nairobi has her hands in my pants

IM Mark Ginsburg Presents A Personal Chess History

Chess History, Opening Theory, and Anecdotes by Dr. Mark Ginsburg

krainy z głowy

mutancikowy blog

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

The polymath blog

Massively collaborative mathematical projects

CIEMNA STRONA ROCKA

blog o muzyce klimatycznej... i nie tylko

Kraina Cieni

blog o głupiej nazwie i równie mądrej treści

終わりない夢 ~Owarinai Yume~

Blog krytycznoliteracki

Gödel's Lost Letter and P=NP

a personal view of the theory of computation

Komputerowe Katharsis

Jak się odnaleźć wśród komputerów i nowoczesnych technologii? Informatyka i moje obserwacje

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d blogerów lubi to: